Můj Čtenářský Deník

Čtenářský deník pro náročné

Tuto knihu bych zařadil do řeckého archaického období a je to epos.

Děj se odehrává porůznu ve Středomoří zhruba 1000 let př.n.l.

Vypráví o putování veterána trojské války Odyssea, které se kvůli nepřízni bohů značně protáhlo. Za deset let, co putuje Středomořím, toho zkusí opravdu hodně, ale ani ve své rodné Ithace se mu nedostává klidu. Jeho sídlo okupují spousty nápadníků krásné Penelopé, jeho manželky. Každému jsou trnem v oku a Odysseovi jen škodí, tak se je rozhodne do jednoho pobít. Stane se tak v hodovní síni a po tomto činu již může dále spokojeně žít.

Hlavní postavou zde je Odysseus, vcelku průměrný muž, který ale vyniká hlavně rozumem a nezlomnou vůlí.

Kniha vznikla v době, kdy byla řecká společnost v přechodu od myšlení mýtického k modernímu, což se i promítlo do díla. V něm i nadále figurují bozi, ale jsou už považováni za téměř rovné lidem a už na nich tolik nezáleží.

Hlavní myšlenku vidím v zobrazovaném vzoru chování pro běžné obyvatelstvo – vůle, chytrost, věrnost.

V dnešní době už nám dílo slouží jen jako doklad myšlení v archaickém Řecku. Vzory chování nalézáme spíše v Bibli, či nenalézáme, neboť nám jsou vštěpovány rodiči. Toto dílo je psáno ve verších. Je to zejména proto, že bylo primárně určeno k mluvenému přednesu, o čemž svědčí i stále přívlastky a redundantní vyjádření v díle užitá. Děj není řazen chronologicky, ale jeho velká část je retrospektivně vyprávěna. Text je psán starobylejší češtinou.

Kniha se mi vcelku líbila. Nepřestává mě udivovat na jaké úrovni v té době literatura byla. Knize bych možná vytkl závěr, neboť já jsem měl s nápadníky téměř soucit, a řešení typu „všechny pobij” mi k Odysseovi nějak nesedí.

[download id=”19″ format=”1″]

Vytisknout! Vytisknout!

Podobné zápisy: